↑

Feeding Our Flamingos

Healthy & delicious frugal meals for busy families

HomeNew? Start Here!
  • Feeding the Family
    • By Age
      • Babies (<1 yr)
      • Toddlers (1-3 yrs)
      • Kids (4-12 yrs)
      • Pregnant Moms
      • Breastfeeding Moms
      • All Ages
    • By Meal Type
      • Breakfast
      • Lunch
      • Snacks
      • Dinner
      • Treats and Desserts
    • Real Food
      • Eat More Veggies
    • Cooking with Kids
    • Eating Habits
      • Picky Eaters
        • Other Feeding Frustrations
  • Kitchen Organization
    • Meal Planning
      • Seasonal Meal Planning
    • Physical Organization
      • Inventory
    • Kitchen Hacks
    • Recipe Organization
  • Food Prep
    • Food Prep Basics
    • Food Prep Ideas and Tutorials
    • Freezer Cooking
      • How to Freeze…
      • Stocking Your Freezer
    • Homemade Food
  • Grocery Budget
    • Setting a Grocery Budget
    • Healthy Food on a Budget
    • Tight Grocery Budgets

Simple Meal Planning - Plan to Eat

7 Ways to Save on Bread

Jul 6 Grocery Budget

  • Facebook

Bread is a top 10 staple in this house. I didn’t grow up eating a lot of bread, but my husband ate it at nearly every meal as a child, so he still must.have.his.bread! When I make pasta and we don’t have bread in the house, my husband cannot enjoy it as much. It’s that important to him. Our girls are almost as bad, but that’s our faults for letting them eat so much of it every day.

Buying or making bread each week can get expensive unless you know of some ways to save. Enjoy your bread without the added cost!

© volff / Dollar Photo Club

Needless to say, we eat a lot of bread. Since January, we have been making Poor Man’s Bread anywhere from 2-3 times each week. I will make two loaves at a time, and we’ll eat through both loaves in just a couple days. There is no saving bread in the freezer around here!

Before I started making bread, I would try to only buy 1-2 loaves a week. That means now we are eating double or triple the amount of bread that we used to eat. Yikes! But those loaves of bread from the store were expensive compared to Poor Man’s Bread. The lowest price I used to pay for a loaf was $1.78, and sometimes I would have to spend $2.50 or more if I was shopping at the store closest to my house. Now we spend right around 50 cents for each loaf of homemade bread.

7 Ways to Save on Bread Costs

Over the years, I’ve learned a few ways to save money on bread that I thought I would pass on to you. If your family is anything like yours, you’ll want to save all the money you can on it!

Store bought

Not everyone has the time or equipment to make homemade bread. If you buy your bread, there are several ways to save. Use a combination of them and your savings will be even higher!

Check Sales and the Clearance Rack

A lot of times you can find a certain brand of bread on sale. If your family isn’t picky about what brand or type of bread you eat, you could probably buy some bread each week that is on sale. Some sales really aren’t that great, because the bread is still more expensive than I would like to pay, but evaluate it for your own specific circumstances.

The clearance rack is an awesome place to find really cheap bread. There is a clearance rack at the store I shop at every two weeks, and I always stop at it before leaving the store. It is right by the milk, so I just grab my milk and browse the selection of bread that is on clearance that day. Sometimes I will go home without any bread, but there will be times where I take a couple of different kinds home (French bread, sliced baguettes, rolls, wheat bread, etc.) because we will eat through it fast. I even bought some $0.79 bread a couple of months ago to make homemade bread crumbs.

Freeze It

Maybe your family doesn’t eat bread as quickly as mine does. You can still buy bread on sale or on the clearance rack and freeze what you don’t need at the moment. Even if you buy bread at full price and you only get through half the bag in a week, it is better to freeze what’s left than to wait for it to go moldy and have to throw it away.

Shop the Bread Outlet

If you live near a bread outlet, you are in luck! There are often top brands at the bread outlet near my house, but I have only been there twice because it is out of my way. If it was in between my house and the store I shop at regularly, I would go there each week to buy bread at a cheaper price. You do have to be careful about buying bread at these outlets because they can go moldly quickly. Buying bread at a bread outlet is a great choice if you know your family will eat it within a day or two. You can also freeze it, but make sure to use it up fast after you take it out of the freezer.

Homemade

Making your own bread at home can definitely save you some cash over buying it at the store. However, be aware that you have to spend your time to make the bread and it uses resources, like electricity, that you have to pay more for.

Make Poor Man’s Bread

This bread costs just $0.51 per loaf to make and only requires 4 ingredients: flour, salt, yeast, and water!Like I mentioned above, we make Poor Man’s Bread often. It’s so cheap and delicious that I have a hard time justifying buying bread anymore. I happen to have a stand mixer that mixes and kneads my bread dough for me. I have never made bread with a bread machine or with my hands, so I can’t tell you if this recipe would work in those ways.

Avoid Expensive Ingredients

Last year I did a cost comparison of store-bought and homemade bread. This was before I had ever made Poor Man’s Bread, and I made two other recipes that we love to eat. While both of these recipes ended up costing less than store-bought bread, they were not cheap to make. The ingredients themselves make the bread more expensive. Both recipes require honey, and that significantly increases the cost of the breads. Olive oil and whole wheat flour are two other culprits for hiking up the price of homemade bread. Poor Man’s Bread, on the other hand, only requires flour, water, yeast, and salt, and all these ingredients are fairly cheap.

Buy the Ingredients at Lower Prices

If you can keep the cost of each ingredient to a minimum, your homemade bread will be even less expensive. I used to buy a 25 pound bag of all-purpose flour for $7.99 or more, and this kept the cost of my bread higher than it should have been. Ever since we started buying flour at Costco, though, we lowered the cost to $6.39 for 25 pounds. Try to get the best price you can on salt, yeast, and flour. If you like to make bread recipes that require honey or oil, be sure to find them for lower prices as well.

Make Extra Loaves

If you are going to turn on the oven for one loaf of bread, you might as well make two. Pretty much all bread recipes can be doubled or made in batches and then baked side-by-side in the oven. If your family won’t eat the second loaf right away, freeze it.

As you can see, paying full price for bread or spending more than you should on homemade bread can be a thing of the past with these 7 ways to save. If your family likes bread as much as mine, though, you will probably end up just eating more bread for the same price!

How do you save on bread?

Want some ideas for making your own bread? Check out my Bread Bonanza board on Pinterest:

If you liked this post, please subscribe to my weekly newsletter or like my Facebook page. Thanks for stopping by!

Related Posts

  • The Ultimate Pizza Sauce Taste TestThe Ultimate Pizza Sauce Taste Test
  • How to Get 9 Meals from Two Whole ChickensHow to Get 9 Meals from Two Whole Chickens
  • How to Make Slow Cooker Pinto BeansHow to Make Slow Cooker Pinto Beans
  • 5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste
  • Monthly Produce Challenge Update #9: EggplantMonthly Produce Challenge Update #9: Eggplant
  • Monthly Produce Challenge Update #8: Summer SquashMonthly Produce Challenge Update #8: Summer Squash
  • Author
  • Recent Posts
Charlee Flaminio
Charlee Flaminio
I'm a mom of 3 on a journey to feed my family nourishing foods. Personally, I believe you can cook healthy food and still have time for your loved ones.
Charlee Flaminio
Latest posts by Charlee Flaminio (see all)
  • 5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste - 03.25.23
  • The Most Important List You Need for Quick and Easy Meals - 03.26.22
  • Quick and Easy Weeknight Meal: Kielbasa and Cabbage - 01.29.22

By Charlee Flaminio on Jul 6

Comments

  1. Loving Littles says

    07.06.15 at 8:49 am

    Our family doesn’t eat much bread these days, but I used to make 6 loaves at once and then freeze the extras. So very old school, but it worked. We used a stand mixer too. I can’t imagine actually kneading all that dough by hand. Kudos to our grandmas for making that happen!

    Reply
    • Charlee@Humble in a Heartbeat says

      07.07.15 at 5:28 am

      Six loaves?! Can you put them all in the oven at once or did they take turns?

      Reply
  2. Kristen @ Joyfully Thriving says

    07.07.15 at 8:24 am

    Since I recommitted to baking bread this year, I have yet to buy a loaf of store bought bread. I have a mixer, too, and love how easy it makes making bread! I tried french bread yesterday, and that turned out pretty well too. Yay for delicious and frugal homemade bread!

    Reply
    • Charlee@Humble in a Heartbeat says

      07.08.15 at 7:22 am

      Isn’t bread baking so satisfying, Kristen? I am glad your French bread turned out! I have tried several recipes, and they all have tasted great.

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

I used to struggle big time with getting veggies into my family's meals. After several years and much trial and error, though, I now believe you can cook healthy food and still have time for your loved ones. Click here to find out more.

Need to Find Something?

Recent Posts

  • 5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste
  • The Most Important List You Need for Quick and Easy Meals
  • Quick and Easy Weeknight Meal: Kielbasa and Cabbage
  • Sweet Potato Muffins {Egg-Free, Dairy-Free} You Can Double and Freeze
  • How to Freeze Garlic and Why You’d Want to
  • 5 Healthy, Easy, and Fun Halloween Recipes Kids Love

categories

archives

  • Privacy Policy
  • Disclosure Policy
  • Disclaimer

search

Copyright ©2023, Feeding Our Flamingos. All Rights Reserved.
Design by Pixel Me Designs
  • Pinterest
  • Facebook
  • Email