↑

Feeding Our Flamingos

Healthy & delicious frugal meals for busy families

HomeNew? Start Here!
  • Feeding the Family
    • By Age
      • Babies (<1 yr)
      • Toddlers (1-3 yrs)
      • Kids (4-12 yrs)
      • Pregnant Moms
      • Breastfeeding Moms
      • All Ages
    • By Meal Type
      • Breakfast
      • Lunch
      • Snacks
      • Dinner
      • Treats and Desserts
    • Real Food
      • Eat More Veggies
    • Cooking with Kids
    • Eating Habits
      • Picky Eaters
        • Other Feeding Frustrations
  • Kitchen Organization
    • Meal Planning
      • Seasonal Meal Planning
    • Physical Organization
      • Inventory
    • Kitchen Hacks
    • Recipe Organization
  • Food Prep
    • Food Prep Basics
    • Food Prep Ideas and Tutorials
    • Freezer Cooking
      • How to Freeze…
      • Stocking Your Freezer
    • Homemade Food
  • Grocery Budget
    • Setting a Grocery Budget
    • Healthy Food on a Budget
    • Tight Grocery Budgets

Simple Meal Planning - Plan to Eat

Solids Feeding Schedule: Month 4 Update

Nov 19 Babies (<1 yr)

  • Facebook1

If you are just joining us, this is the 4th month update of feeding my baby homemade baby food. Each update I have given you the details of what foods I introduced to my baby (Bella) during the previous month.

Pssst! You can see all my homemade baby food posts here.

This month was a bit more adventurous since I started adding some spices and herbs to the purees. I really didn’t try as many as I would’ve liked to, but I’m sure there will be plenty of opportunities in the future to introduce these flavors to Bella.

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!

Disclosure: This post contains affiliate links. If you click on one of these links and you make a purchase, I will receive a small commission from your purchase.

A Sample Feeding Schedule for a 9 Month Old

Days 1-3: Pumpkin with allspice
Days 4-6: Beef with thyme
Days 7-9: Yogurt
Days 10-12: Oatmeal with cinnamon
Days 13-15: Egg yolk
Day 16: No new puree
Days 17-19: Cauliflower
Day 20: No new puree
Days 21-23: Cherries
Day 24: No new puree
Days 25-27: Spinach
Days 28-30: Prunes
Days 31-33: No new puree

I’m still not doing so hot in the prepared department, as you can see from all the “no new puree” days. At least I’m prepared with frozen baby food. I still have quite a bit both from the freezer cooking day I did and the times when I made a little extra of one puree and froze it. The last days of this month, Bella was sick (and so was I), so I didn’t have the energy to make anything new and she wasn’t eating great anyways.

Purees

For each new puree Bella tried this month, I’m going to report the following (as concisely as possible): 1) how much time I spent preparing it (keep in mind this is active time and doesn’t include cooking time), 2) the quantity it produced, 3) the recipe or how I prepared it, 4) the cost to make it (for each of the first three days of introduction I gave her 1.5-2 ounces), and 5) Bella’s reaction (both how she liked/disliked it and if there was an allergic reaction). Most of the puree recipes I used came from the book Cooking for Baby.

Pumpkin

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!

Time: Less than 20 minutes
Quantity produced: 16.5 oz., from one pie pumpkin
Recipe or preparation: Winter Squash Puree from Cooking for Baby. I added a pinch of allspice (from my spice cabinet) once it was prepared.
Cost: $0.89 for 16.5 oz., or 5.4 cents per ounce
Reaction: Bella’s first reaction was a look of disgust, but then she seemed to really like it as I gave her more bites.

Beef

Time: About 20-25 minutes
Quantity produced: 12.5 oz, from .72 lbs of Beef Chuck Mock Tender Steak Boneless
Recipe or preparation: I followed the directions found HERE. I used a meat mallet to pound the steak so it was thinner. Then I put it in a hot skillet with some olive oil and cooked it with the lid on after it had been in the pan for about 8 minutes. I cut it into 1/8-1/4 inch pieces and put them in the blender. I turned on the blender and the pieces became like a powder. It was easy to add a bit of water to make it easier for her to eat. Or you can just add other purees. I actually added some chopped fresh thyme to the beef while I was introducing it to her. When I froze the rest, I didn’t put any thyme in it, and I had to add a bit of water to make sure it stayed together in the cubes.
Cost: $3.95 for 12.5 oz., or 31.6 cents per ounce
Reaction: She is definitely a meat-eater!

Yogurt

Time: 1 minute
Quantity produced: 10.5 oz. is what I used for the month from the 32 oz. container
Recipe or preparation: Just scoop and serve. Make sure to get plain, whole milk yogurt. Or you could make your own (I’ve never done this).
Cost: $1.55 for 10.5 oz., or 14.8 cents per ounce (I got Chobani, because I wasn’t sure about the quality of the store brands)
Reaction: I didn’t give it to her by itself, because I doubt anybody eats plain yogurt by itself. I mixed it with red pepper, butternut squash, and apples (not all at the same time!), and she loved it.

Oatmeal

Time: About 10-15 minutes (if you grind your oats)
Quantity produced: A little more than 1 cup from 1 cup of rolled oats that I ground myself.
Recipe or preparation: Oatmeal from Cooking for Baby. I made a batch that was big enough to feed Bella for the 3 day introduction, as well as Sofía for her breakfasts during that time.
Cost: About 14.4 cents for the 6 oz. I gave her in the month (2.4 cents per ounce), and that includes the vanilla and cinnamon.
Reaction: The first day I didn’t grind the oats. I left them as they come, and that was a huge mistake. Bella gagged after the second bite and then promptly threw up. So if you want to give homemade oats to your baby, make sure you grind them to a fine powder first (easily done in the blender or a food processor). She loved the oats on the other days, especially mixed with applesauce.

Egg yolk

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!

Time: Less than 10 minutes, more like 5
Quantity produced: One hard-boiled egg for each day, so 5 egg yolks
Recipe or preparation: I have been making perfect hard-boiled eggs the past few months because of THIS tutorial. More information about introducing eggs can be found HERE (you don’t want to introduce the whites until later).
Cost: $0.98 for five egg yolks the whole month, or 19.6 cents per egg yolk
Reaction: It was much too thick for Bella by itself. I watered it down a bit at first, but then I decided to mix it with some yogurt, and she loved it!

Cauliflower

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!

Time: About 10 minutes
Quantity produced: 12 oz., from one head of cauliflower
Recipe or preparation: Whipped Cauliflower from Cooking for Baby
Cost: $1.50 for 12 oz., or 12.5 cents per ounce (this is a best guess – see the note below the total costs of all purees)
Reaction: Honestly, she strongly disliked cauliflower when I gave it to her by itself on the first day. When I mixed it with carrots and then with butternut squash, she liked it 1000% more!

Cherries

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!

Time: Around 5 minutes
Quantity produced: 9 oz., from a 12 oz. bag of frozen cherries
Recipe or preparation: Cherry Puree from Cooking for Baby. If you decide to make this puree with frozen cherries watch out for pits. Even if it says on the bag that the cherries are pitted, some pits could still have made their way through. That is what happened to us, and poor Bella had one rolling around in her mouth until she spit it out. I’m just glad she didn’t swallow it!
Cost: $2.50 for 9 oz., or 27.8 cents per ounce (this is a best guess – see the note below the total costs of all purees)
Reaction: Bella seriously snarfed the cherries up every single time!

Spinach

Time: 10 minutes
Quantity produced: 5.25 oz., from one bunch of spinach
Recipe or preparation: I asked my brother-in-law to show me what to do since he was at our house while I was preparing the spinach puree. He triple washed the spinach in a colander under cold water, then he broke off the long ends so we were only using the leaves. Put about 1/2 inch of water in the bottom of a large saucepan and boil it. Then put a steaming basket in the saucepan with the spinach in it. Put the lid on top and let it cook for about 4 minutes. Remove the spinach and puree using a blender or immersion blender. Add water or breastmilk to thin it out.
Cost: $1.48 for 5.25 oz., or 28.2 cents per ounce
Reaction: She was not a fan of the spinach! She took her time eating the four bites I gave her the first day, but then she really didn’t mind it mixed with other veggies.

Prunes

Here you'll find a breakdown of each food I introduced to my 9 month old baby. I make all my baby's food, and this month I only spent $21 and less than 2 1/2 hours preparing the foods!Time: Less than 5 minutes
Quantity produced: 3 oz. from 8 prunes (that was enough for 4 days)
Recipe or preparation: Prune Puree from Cooking for Baby
Cost: $0.53 for 3 oz., or 17.6 cents per ounce
Reaction:  She really liked prunes! You want to make sure you only give a small amount to your baby since prunes relieve constipation. Bella had a really nice diaper blowout that night. It was the first time I saw any poop come out of the cloth diapers since I started using them with Sofía!

All Purees

Time Total: Over the course of a month, I spent a total of 2 hours and 33 minutes making Bella’s baby food. That includes all the new foods I introduced as well as any purees I made throughout the month. That is literally less than 5 minutes each day if you spread it across the month. Super small time investment if you ask me!

Cost for 4th month of solids:

Pumpkin – $0.729
Beef – $2.69
Yogurt – $1.55
Oatmeal – $0.144
Egg yolk – $0.98
Cauliflower – $1.00
Cherries – $2.22
Spinach – $1.55
Prunes – $0.528

Other purees throughout:

Apple – $1.56
Banana – $0.625
Brown Rice – $0.10
Butternut Squash – $2.12
Carrots – $0.578
Chicken – $1.28
Green Beans – $0.128
Peaches – $0.70
Peas – $0.25
Pears – $0.855
Pear Sauce – $0.22
Red Bell Pepper – $0.768
Summer Squash – $0.224
Uchiki Kuri Squash – $0.09
White Potatoes with Parsley – $0.053

Total cost for 33 days: $20.95
Cost per day: About $0.63 per day

If you can’t tell, I absolutely love analyzing. The problem is that sometimes I forget to write down the details and then I forget those details when it comes time to put things together. This month I forgot to input the prices for several of the foods I fed Bella into my spreadsheet. Then I lost the receipts. So I had to guess what I paid for a few things. Overall, though, I’m sure it still gives you a good idea of how much you could expect to spend on your own homemade baby food for the 4th month.

A Look Ahead into the 5th Month

Unfortunately, I am down to my immersion blender for pureeing. My blender and food processor have officially bitten the dust. 🙁 Luckily, though, we are entering a stage where it’s going to be better if her food isn’t super smooth. She will need different textures to try, and it will probably be fine for most foods to be mashed with a fork.

The new foods I plan to introduce to Bella this month are:

Days 1-3: Barley (& Mushrooms – if I can find the Cremini mushrooms!)
Days 4-6: Tomato & Garlic
Days 7-9: Broccoli
Days 10-12: Turkey
Days 13-15: Cranberry
Days 16-18: Cucumbers
Days 19-21: Lentils or Dried Beans
Days 22-24: Rutabaga
Days 25-27: Onions
Days 28-30: Beets
Days 31-33: Cabbage

I am not a dietitian or a doctor. This is how I feed my babies, and I am providing this information for those interested in doing something similar. Make sure you talk to your pediatrician before you start feeding your baby solid foods.

Related Posts

  • How to Trick Your Family into Eating More VegetablesHow to Trick Your Family into Eating More Vegetables
  • Homemade Baby Food Products You Actually NeedHomemade Baby Food Products You Actually Need
  • Cost Comparison: Baby FoodCost Comparison: Baby Food
  • Fruity Oatmeal Mix-InsFruity Oatmeal Mix-Ins
  • Solids Feeding Schedule: Month 3 UpdateSolids Feeding Schedule: Month 3 Update
  • Baby Food Freezer Cooking DayBaby Food Freezer Cooking Day
  • Author
  • Recent Posts
Charlee Flaminio
Charlee Flaminio
I'm a mom of 3 on a journey to feed my family nourishing foods. Personally, I believe you can cook healthy food and still have time for your loved ones.
Charlee Flaminio
Latest posts by Charlee Flaminio (see all)
  • 5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste - 03.25.23
  • The Most Important List You Need for Quick and Easy Meals - 03.26.22
  • Quick and Easy Weeknight Meal: Kielbasa and Cabbage - 01.29.22

By Charlee Flaminio on Nov 19

Comments

  1. Ana Lynn Amelio says

    11.20.14 at 2:04 am

    I am pinning all of these posts for later, because they will come in handy. I’ve been through two pregnancies and I’ve done this with both my kids but after 6 years, I am bit a rusty on when you introduce what and I’ve lost my guide I had with Mateo. Thanks for sharing this! P.S. try to mix a bit of spinach and yogurt – Mateo loved it like that!

    Reply
    • Charlee Anne says

      11.22.14 at 1:23 pm

      Thanks for the tip, Ana! I will try that when I make spinach again! Thanks so much for pinning, and I really hope that these will help you with your sweet baby 🙂

      Reply
  2. Chels says

    11.26.14 at 5:04 pm

    ♥ LOVE that sweet messy face!

    Reply
  3. R.F. Dietz says

    12.03.14 at 3:15 pm

    You know I pinned this for my next child! I wish I would’ve had your knowledge back when Dylan was a wee lad!

    Reply
    • Charlee Anne says

      12.04.14 at 6:46 am

      Thanks! I hope your next child loves food as much as Dylan! 😉

      Reply

Trackbacks

  1. Solids Feeding Schedule: Month 5 Update - Humble in a Heartbeat says:
    04.06.15 at 7:05 am

    […] it. I didn’t, so I had to use the immersion blender once it was cooked, and it was a lot like the oatmeal – really goopy. I had to mix it with other purees to thin it out and so she could actually […]

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

I used to struggle big time with getting veggies into my family's meals. After several years and much trial and error, though, I now believe you can cook healthy food and still have time for your loved ones. Click here to find out more.

Need to Find Something?

Recent Posts

  • 5 Recommended Ways to Use Up a Whole Chicken for 0 Food Waste
  • The Most Important List You Need for Quick and Easy Meals
  • Quick and Easy Weeknight Meal: Kielbasa and Cabbage
  • Sweet Potato Muffins {Egg-Free, Dairy-Free} You Can Double and Freeze
  • How to Freeze Garlic and Why You’d Want to
  • 5 Healthy, Easy, and Fun Halloween Recipes Kids Love

categories

archives

  • Privacy Policy
  • Disclosure Policy
  • Disclaimer

search

Copyright ©2023, Feeding Our Flamingos. All Rights Reserved.
Design by Pixel Me Designs
  • Pinterest
  • Facebook
  • Email
117 shares
  • 1